Dnes je 10.07.2020, meniny má Amália.

Pripomíname si

V tomto roku si pripomíname 75 rokov od konca druhej svetovej vojny.

Pripravili sme pre vás kvíz, svoje znalosti si preverte TU.

Kapituláciou fašistického Nemecka sa skončila takmer šesťročná neutíchajúca vojna, ktorá sa do dejín zapísala brutálnymi vraždami, genocídou a desiatkami miliónov zbytočných obetí. Koniec vojny, ktorá výrazne zasiahla aj územie Slovenska a do našich dejín zapísala utrpenie, smrť nevinných ľudí, strach...

Druhá svetová vojna zostane smutnou súčasťou našich dejín. Svet je neustále v nejakom vojnovom konflikte a preto by sme si deň víťazstva nad fašizmom mali stále pripomínať. Pripomeňme si ukončenie vojnového konfliktu, ktorý navždy poznačil budúcnosť všetkých ľudí žijúcich v obciach na Slovensku, v Európe i na celom svete.

Čo priniesla vojna?

Druhá svetová vojna je najväčšou tragédiou ľudských dejín nielen počtom takmer 60 miliónov obetí, ale aj svojim charakterom a krutosťou.

Druhá svetová vojna je príbehom miliónov zmarených životov vojakov a civilistov, príbehom pokusu o vyvraždenie národov, či príbehom prvého použitia atómových zbraní proti civilistom.

Druhá svetová vojna zostane najničivejším konfliktom v histórii. Stála najviac peňazí, poškodila najviac majetku, zabila najviac ľudí a spôsobila najväčšie zmeny v mnohých oblastiach ako akákoľvek iná vojna v histórii.

Druhá svetová vojna je aj celkom odlišným príbehom – príbehom ľudskosti a odvahy. Pripomeňme si, že padlí vojaci, často krát mladší ako dvadsať rokov, mali svoje sny, ktoré už nikdy nenaplnili. Zanechali tu svoje matky, ženy a deti, ktoré už nikdy nemohli objať.

75 rokov bez vojnového konfliktu v našom kúte Európy je možno dlhá doba pre nás – ľudí, ale 75 rokov bez vojen je krátka doba pre históriu národa. Buďme preto vďační za to, že sa môžeme tešiť z mierového pokoja a zo slobody, ktorú máme. A predovšetkým, žime tak, aby si naši potomkovia nemuseli pripomínať nové, nezmyselné obete vojny.

 OsvetaZiar na Facebooku

Dnes

Odporúčame

Tak píšem ja 2020

Rôzne

Si literárnym nadšencom? Baví ťa písanie? Aktívne tvoríš? Chceš mať možnosť ocenenia tvojej tvorby? Tak ...

Mladý žurnalista

Rôzne

Mladý žurnalista - tvorivá literárna školička Milé deti a rodičia !   Leto už začalo. Poďme ho stráviť kreativne a tvorivo.   Pohronské osvetové ...