Folklórny súbor Podhorčan

Folklórny súbor Podhorčan z obce Podhorie,
oslavuje v roku 2021 jubileum – 45. výročie svojho pôsobenia.

História FS Podhorčan sa oficiálne počíta od roku 1976, kedy sa uskutočnil 1. ročník Folklórnych slávností v obci Podhorie. No podľa vyjadrenia starších obyvateľov sa činnosť folklórnej skupiny začala skôr, keď kultúrna aktivistka Gitka Kúšiková, začala účinkovať vo FS Podsitniansky baník v Banskej Štiavnici. Vtedy sa Gitka, ktorú folklór chytil za srdce, začala pohrávať s myšlienkou, že by rada také zoskupenie folklórnych nadšencov vytvorila aj v obci Podhorie a tak založila menšiu FSk. 

 

  

Najskôr nacvičili zbojnícky valašský tanec chlapcov, postupne sa pridali aj mladé dievčatá a boli z toho ďalšie spevy a tance. Takto domáca skupina vystupovala na rôznych podujatiach. Hudba bola iba zozbieraná z rôznych okolitých dedín. Neskôr absolvovali vystúpenia na rôznych slávnostiach,  dožinkoch, na oblastných a krajských prehliadkach /Kriváň, Dobrá Niva, Žilina/, neskôr aj v zahraničí. Vystúpenie v Maďarsku, v slovenskej dedinke Bank, dokonca zaznamenala aj Československá televízia. Skupina mala v začiatkoch veľmi pestrý repertoár, od tancov – valašských, zbojníckych, po cigánske. Až  návšteva Dr. Jarmily Paličkovej a Viery Nosáľovej z Bratislavy, ich preorientovala na pôvodný folklór z obce. Námety pre svoje vystúpenia začali predovšetkým čerpať z výročného a rodinného zvykoslovia obce. 

 

  

Vedúcou kolektívu bola od začiatku Margita Kúšiková, ktorá spolu Jozefom Beňom a Evou Hrnčiarovou boli aj zakladateľmi folklórnych slávností v obci. Tie organizovalo vtedajšie Okresné osvetové stredisko v Žiari nad Hronom a obec Podhorie. Podhorčania folklórom žijú a preto nie je žiadnou zvláštnosťou vidieť na javisku tancovať matky s deťmi, či staré matky s vnúčatami. O zachovanie a udržiavanie folklórnych tradícií sa v obci už roky starajú Pulišovci, Krahulcovci, Mikuškovci, rodina Javorských, Garajovci, Sopkovci, Hruštinárovci. Folklórna skupina má za sebou množstvo vystúpení v Detve, Východnej, Strážnici, ... po celom Slovensku a niektoré aj mimo neho. Medzi najvýznamnejšie programy patria – Na Štefanskej zábave, Na Barboru, Na Jána, Pastiersky sviatok, Na Turíce, Pretŕčanie pred richtárom, Podhorská svadba, Na Močilách.  FSk neskôr viedli aj: pani Krahulcová, pani Pulišová, manželia Mikuškovci a tí odovzdali štafetu dlhoročnej členke súboru Kataríne Tatárovej.
Folklórna skupina Podhorčan sa za posledné obdobie prekvalifikovala na folklórny súbor. 

 

  

 

K jubileu Folklórnemu súboru Podhorčan prajeme nekonečnú chuť pokračovať v záslužnej práci nech láska k tradíciam a folklóru zostane v obci Podhorie a jej občanoch zakorenená snáď na veky.

 
Foto a materiál: archív POS ZH, archív FS Podhorčan, archív OÚ Podhorie
Spracovala: Mgr. Judita Frantová, samostatná odborná zamestnankyňa POS ZH