Folklórna skupina Pohronka

Folklórna skupina Pohronka z obce Šášovské Podhradie,
oslavuje v roku 2021 jubileum – 5. výročie svojho pôsobenia.

 

FSSK Pohronka vznikla v apríli v roku 2016. Na jej založení sa pričinili Antónia Pulišová a jej dcéry Martina a Daniela. Pri výbere názvu skupiny rodinu inšpirovalo pseudonym Tonkinho otca, Antona Gocníka - Pohrončan, ktorý rád písal poéziu, miloval hudbu, folklór a rodinu. Toto jeho vzácne dedičstvo sa v rodine Pulišovcov dedí z generácie na generáciu.

  

 

Myšlienkou Pohronky bolo priniesť medzi ľudí osvetu, že folklór funguje aj medzi viacerými generáciami. Folklórna spevácka skupina Pohronka je toho dôkazom, nie raz vystupovali na jednom pódium mama, jej dcéry a vnúčatá.

     

 

Prvé oficiálne vystúpenie speváckej skupiny sa uskutočnilo dňa 11.6.2016 vo Veľkej Lehote na folklórnom festivale Pod Inovcom. FSk Pohronka v zložení mama, dve dcéry a akordeonista Michal Faško sa prezentovali s piesňami z Podpoľania. V tomto zložení, mali možnosť účinkovať na rôznych verejných ale aj súkromných podujatiach, kde si získali priazeň ľudí, nových priateľov a krásne zážitky. Postupne sa dostali do povedomia ľudí. Veľký záujem bol o tradíciu čepčenia na svadbách, čo dievčatá z Pohronky viedlo k tomu, aby svoju skupinku rozšírili o nové hlasy. A tak medzi seba prijali nové členky: Martu Faškovú, Veroniku Červenkovú rod. Faškovú, Katku Höhnovú rod. Loučičanovú, Majku Olajcovú, Julku Raffajovú rod. Olajcovú, Janku Šurkovú, Kristínku Sebechlebskú, Evku Lieskovcovú, Anku Lieskovcovú. Na akordeóne ich aj naĎalej doprevádza Michal Faško. Istý čas skupinu doprevádzala aj Anežka Trubenová z Lovče. Na svadbách pri čepčení skupine vypomáha družba Juraj Hrmo. Z Pohronky sa teda stala veľká rodinná skupina, ktorú môže publikum vídať najmä na svadbách s Pohronským alebo Podpolianskym čepčením. Okrem toho účinkujú na rôznych kultúrnych podujatiach, folklórnych festivaloch, súťažiach a tiež aj na rodinných akciách. Sú neodmysliteľnou súčasťou folklórnych podujatí, ktoré organizuje Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom.

 

 

K jubileu Folklórnej skupine Pohronka prajeme, aby ich láska k folklóru a obrovské nadšenie z udržiavania rodinných tradícií ostali zachované v srdciach ďalších generácií.

 

Foto a materiál: archív POS ZH
Spracovala: Mgr. Judita Frantová, samostatná odborná zamestnankyňa POS ZH