Textilná tvorba 2023

10. ročník

Textilná tvorba je súťažná výstava neprofesionálnej tvorby s celoštátnou pôsobnosťou, ktorá sa koná každé 2 roky a organizuje ju Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom. Táto výstava je určená neprofesionálnym výtvarníkom, ktorí sa inšpirujú tradičnou textilnou tvorbou a remeselnými tradíciami, pričom svoju tvorbu posúvajú do modernej polohy súčasného dizajnu. Poslaním súťažnej výstavy je podpora a aktivizácia v oblasti neprofesionálnej textilnej tvorby, ktorá nezabúda na naše tradície a remeslá a preto má zaslúžené miesto vo výstavných sieňach.

Hlavným atribútom súťaže je posun tradičných textilných techník smerom do novej polohy experimentujúcej s dizajnom.

Súťaží sa v dvoch skupinách, skupina A sú študenti stredných odborných a umeleckých škôl a skupina B sú výtvarníci bez odborného vzdelania. Zapojiť sa môžu do šiestich súťažných kategórií, úžitkové predmety, dekoratívne predmety, šperk, objekt z textilu, hračka z textilu a odev, odevný doplnok.

PROPOZÍCIE

PRIHLÁŠKA: do 31. augusta 2023

 Sústreďovanie prihlásených prác od autorov:
– poštou: do 16. 10. 2023
– osobným doručením: do 16. 10. 2023

Pohronské osvetové stredisko
Dukelských hrdinov 321/21, 96501 Žiar nad Hronom 

Mgr. Magdaléna Gáfriková
tel. 045/ 6781302, 0908483585
e- mail:  pos.remesla@gmail.com

Z verejných zdrojov podporil

 


Tradície v modernom dizajne

O prechode z neprofesionálneho umenia do profesionálnej sféry nám prišla porozprávať pani Petra Toth, ktorá je jednou z najobľúbenejších dizajnérok na Slovensku. Petra Toth sa inšpiruje našim folklórom a tradíciami. 

V prvej časti podujatia nám porozprávala o jej výskume a inšpirácii, nasledovala diskusia, prehliadka šperkov z jej dielne. Praktická časť workshopu prebiehala pod vedením lektorky Radky Končokovej, od návrhu textilného šperku až po jeho výrobu.