Výstavy

Marcela Kösegiová – Hranie sa s farbami

Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Pohronského osvetového strediska

4. 7. – 30. 9. 2024

Výstava je sprístupnená každý pracovný deň od 7.00 do 16.00 hod.

Marcela, jednoducho Maca sa narodila v Žiari nad Hronom, tu navštevovala aj základnú školu a žije tu dodnes. Strednú školu (učilište) absolvovala v Banskej Bystrici.

Už v detstve u Maci nastal zvrat v zdravotnom stave, následkom čoho strávila veľké množstvo času v liečebných zariadeniach. Počas týchto pobytov si chvíle krátila maľovaním, najskôr maľovanky, postupne začala kresliť a maľovať sama. Jej obľúbenou technikou bola maľba pastelom, ktorá jej umožnila používať širokú škálu farieb
a tak začala tvoriť prvé abstraktné maľby. Neskôr sa preorientovala na čierno-bielu techniku. 

Po rokoch samovzdelávania začala navštevovať ZUŠ výtvarný odbor, kde sa zoznámila s akrylovými farbami,
stále to bola hra farieb. Zúčastnila sa niekoľkých súťaží pre neprofesionálnych výtvarníkov v regióne ako aj
tvorivých dielní v Pohronskom osvetovom stredisku. Najvýznamnejšie ocenenie získala v roku 2018,
čestné uznanie na celoštátnej súťaži a výstave neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum.  

Hra s farbami jej neprináša len potešenie z ocenenia, ale hlavne radosť a spokojnosť keď svojou intuitívnou tvorbou robí radosť iným.

 


 

Zlatica Smits-Gruber Bílešová – Zázraky prírody

Výstava trvala od 6. 5. do 22. 6. 2024

 

pozri si fotky z vernisáže

Maliarka pochádzajúca z obce Baďan (okres Banská Štiavnica). Vyštudovala kultúrno-výchovnú prácu, ktorej súčasťou boli dejiny umenia, ktoré jej učarovali. S maľovaním začala pred tridsiatimi rokmi, ale dlho jej záľuba nevydržala. 

Až keď sa dostala do zahraničia, konkrétne do Holandska cnelo sa jej za domovom, slovenská príroda jej veľmi chýbala. Chcela si priblížiť krásy Slovenska a tak znova začala tvoriť počas nostalgických vianočných chvíľ roka 2002. Začínala s maľovaním kvetov a prírodných motívov. 

Prežila zložité životné strasti, ale aj radosti a neprestávala sa pokúšať obrazy ukryté v hlave preniesť na plátno. Vo svojej tvorbe sa vracia najmä ku krásam slovenskej prírody. Jej technika je jednoduchá, ale premyslená. Tri vrstvy olejovej farby na plátne alebo dreve dávajú obrazom plastický vzhľad, ktorý je pre stvárnenie krás prírody azda najvhodnejší. . Svoju lásku k prírode však najrealistickejšie zobrazuje až v zátiší kvetín.

„Maľujem olejom a akrylom, ale skúšala som aj techniku pieskovania. V časoch, keď som ešte žila v Holandsku, krajine tulipánov, som túto techniku používala najmä na zobrazenie viacerých obrazov s tematikou tulipánov. Na mojich obrazoch je zachytená príroda. Väčšinou je to príroda z vysokohorských oblastí našich lesov. Žijem v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov, takže moje námety sú najmä okolité lesy. Občas namaľujem aj obraz historickej časti mesta. Architektúru Banskej Štiavnice si fotím často, aby som neskôr zachytila jej krásu aj na obraze. No najradšej maľujem prírodu a prírodné motívy, aj zvieratá“.

Obraz „Môj život“ opisuje ako odraz jej osobného života. „Tento obraz stvárňuje môj život. Je na ňom môj manžel, ja a moje tri dcéry v podobe stromov. Medzi nami je cesta do budúcna, ktorá sa stráca. Teraz som ju znovu objavila a tento obraz, dalo by sa povedať, som vlastne ja sama“.

 


 

Cesty hrdinov

Výstava pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania 1944 – 2024.

Výstava trvala od 9. 2. do 31. 3. 2024

   

pozri si fotky

Dobové fotografie, písomné dokumenty, vojensky materiál zachytávajúci obdobie SNP v bývalom Žiarskom regióne a okolí (dnes okresy Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom).

 


 

Inšpirácia 2

výstava z výtvarno tvorivých dielní 
 
Výstava trvala od 30. 11. 2023 do 31. 1. 2024.
 
 
 
 
 
Diela vytvorili zdravotne a inak znevýhodnené deti, mládež a dospelí s regiónov Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica.

Lektorka: PaedDr. Zuzana Hufková Bódiová

Výtvarné techniky:
Mozaika z farebných papierov
Technika zameraná na jemnú motoriku a kognitívne procesy, vizuomotorickú orientáciu, serialitu následnosť a taktiež tvorba kompozície, prekrývanie a vrstvenie. Pri tejto technike prikladáme dôraz na prekrývanie jednotlivých farebných štvorcov bez vynechaného bieleho miesta. Čím je mentálne postihnutie ťažšie, tým viac vidieť nepochopenie tejto jednoduchej úlohy a na podklade ostávajú prázdne miesta.

Brezový les
Technika monáže, koláže spája v sebe 3 rôzne postupy, najprv maľba podkladu akvarelom podľa momentálneho pocitu, následne strihanie akoby kmeňov brezových stromov, nalepenie, domaľovanie čiernych škvŕn, a posledná fáza je tupovanie hrubým štetcom alebo špongiou a vytvorenie listov. Technika okrem rozvoja kognitívnych procesov, ako väčšina arteterapeutických techník, prináša klientom pocit uspokojenia že dokážu jednoduchým postupom tiež vytvoiť krásne umelecké dielo.

Čiernobiela lineárna kresba
Technika na nácvik seriality-následnosti, taktiež rozvoj jemnej motoriky. Pri tejto technike pekne vidieť druh mentálneho či psychického postihnutia, podľa toho aké línie klient preferuje. Schizofrenici kreslia často špirály, kruhy a oblé tvary, kým napr. autisti kreslia skôr hranatý schematizmus a preferujú hranaté línie 
a tvary.

Obraz so špagátom
Haptická technika zameraná na jemnú motoriku, kompozíciu. Terapeutická technika, ktorá uvoľňuje napätie, sebareflexiu. Nachádzanie plastických plôšok a dotláčanie prstami prináša klientom pocit uspokojenia.

 
 

 

Príbehy vlajok sveta

Výstava trvala od 6. 10. do 29. 11. 2023

   

pozri si fotky

Výstava obsahovala viac ako 190 vlajok štátov, regiónov, provincií, ale aj historické vlajky. Vlajky boli prehľadne usporiadané podľa geografickej polohy resp. symbolov, vzorov a farieb. Zaujímavé príbehy a informácie o vybratých vlajkách.

Zberateľmi a nadšencami o vede vlajok sú Mário a Miroslav Hric z Kremnice.

 


 

Miroslava Glejdurová Kúzlo farieb

Výstava trvala od 21. 6. do 30. 9. 2023

 

pozri si fotky z dernisáže

Miroslava Glejdurová je rodáčka zo Zvolena. Maľovaniu a tvoreniu sa venovala od detstva, kreslila, maľovala len tak pre seba a popritom navštevovala aj vtedajšiu Ľudovú školu umenia.
V dospievajúcom veku sa spolu zo sestrou venovala výrobe šperkov z prírodných materiálov (koža, drevené korálky).

Profesne sa však zasvätila zdravotníckym povolaniam. Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu odbor zdravotná sestra, neskôr pokračovala v štúdiu a dopracovala sa na rehabilitačnú pracovníčku a fyzioterapeutku.

Svoj pozitívny vzťah k umeniu a kreatívnej tvorbe využila aj pri svojom povolaní, pri práci na oddelení ergoterapie v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Viedla pacientov pri tvorbe v rôznych dielňach zameraných na grafiku, tkáčstvo, keramiku, kožiarstvo, kde sa sama priučila aj týmto technikám. Najviac ju zaujala keramická dielňa, naučila sa pracovať s hlinou s glazúrami, točiť na hrnčiarskom kruhu, odlievať hlinené výrobky a vyrábať formy. Pribudlo maľovanie na sklo, vyrábala obrázky na sklo, maľované sklenené poháre a závesné dekorácie.

Lenže po rokoch sa umeniu prestala venovať. Až v roku 2018 Miroslavu priviedli k maľovaniu zdravotné problémy. Tentokrát začala maľovať s akrylovými farbami, sama sa učila rôzne techniky
a postupy tvorby. Tie vydarenejšie maľby darovala alebo predala. Postupne zaznamenávala pozitívnu odozvu na jej výtvarné práce, čo ju povzbudzovalo k ďalšej tvorbe. Vytvorila množstvo obrazov rôznymi technikami, inšpirovala sa vlastnými predstavami alebo vytvárala niečo podobné čo našla na stránkach internetu.

Ako sama hovorí: Som len amatér, ktorý sa baví maľovaním a túto záľubu do veľkej miery mám ako čistič hlavy. Nemá nejako jasne vyhradený štýl, stále skúša a po troške sa posúva. Preto aj názov výstavy nesie názvov Kúzlo farieb. Vystavené obrazy sú maľované na plátne akrylovými farbami, kde je použitá technika maľby spojená so špachtľou a kombinovanými technikami.

 


 

Bruno Horecký – Jožko fľak, super žiak

komiksy a karikatúry
 
Výstava trvala od 16. 1. do 31. 3. 2023.
 
 
 
BRUNO HORECKÝ 

Slovenský karikaturista, ilustrátor, pedagóg, šéfredaktor a zostavovateľ zábavného mesačníka Fľak.
Narodil sa 16.októbra 1966 V Martine.
Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako jedenásť ročný v časopise Život. Od svojich 15 rokov sa zúčastňoval na výstavách kresleného humoru a satiry a na mnohých získal aj ocenenia. Prvá výstava, ktorej sa zúčastnil, bola v roku 1982 v Novom Meste nad Váhom (Novomestský osteň). Samostatných výstav mal niekoľko desiatok, najväčšiu v roku 2016 v Turčianskej galérii v Martine na  Oslave karikatúry, pri príležitosti jeho životného jubilea a jeho karikatúrnej tvorby. 
Po nežnej revolúcii po roku 1989 tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených v slovenských aj zahraničných médiách. Bruno Horecký ilustroval a karikoval 22 kníh pre deti a dospelých.
V spolupráci s mestom Martin BH zostavuje a ilustruje záchranársky časopis Martinský Fľak a záchranár, zameraný na prevenciu úrazovosti detí a na dopravnú výchovu.
Karikaturistu Bruna Horeckého najviac preslávil jeho prvorodený syn - kreslený komiksový hrdina s veľkým nosom so siedmimi pehami a siedmimi vlasmi na hlave. Prvého apríla 1992 sa narodil v týždenníku Nedeľná Pravda JOŽKO FĽAK – super žiak. Počas 8 rokov bolo uverejnených jeho 400 krátkych komiksových stripov. Na základe popularity vznikol v decembri 1998 celoslovenský zábavný mesačník pre deti od 0 do 99 rokov – FĽAK.
Odvtedy vychádza Fľak nepretržite. Okrem najpopulárnejšieho celostránkového komiksu Jožko Fľak - super žiak obsah tvoria ďalšie obľúbené komiksy: Jožko Fľak- superzáchranár, Jožove fľakoviny, Detektív Fľakaču a Fľakopsiny, obľúbené rubriky: Fľakoviny, Dežolamohlavy, Lupohľadačky, Recepty Hanky Tučnianky, Bendžotesta iné.

Motto BH: Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!

 


 

Inšpirácia

výstava z výtvarno tvorivých dielní 
 
Výstava trvala od 30. 11. do 31. 12. 2022.
 
 
 
 
 
Diela vytvorili zdravotne a inak znevýhodnené deti, mládež a dospelí s regiónov Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica.

Lektorka: PaedDr. Zuzana Hufková Bódiová

Výtvarné techniky:
Uvoľnovacia maľba
Technika je zameraná na nevedomé kreslenie voľných línií podľa momentálneho pocitu účastníka a následná maľba akvarelom.

Mozaika – zrkadlo duše
Technika zameraná na autoreflexiu účastníkov spočíva vo vymaľovaní výkresu farbou podľa vlasnej fantázie.

Voňavá maľba
Tvorba abstraktných kompozícií pomocou peny na holenie a farebného tušu, ktorú účastníci dotvoria dokreslením miniatúrnych tvarov.

Maľba so špachtličkami
Účastníci pomocou špachtlí z kartónu vyplnia výkres čiernymi líniami. Následne plochy medzi čiernymi líniami vymaľujú rôznymi farebnými kombináciami.

 


 

Ivo Janeček Čas snívania

Fraktálne obrazy

Výstava trvala od 9. 9. do 31. 10. 2022

 

pozri si fotky z vernisáže

Ivo Janeček viac ako 25 rokov pôsobí ako lektor, kouč a terapeut v oblastiach hĺbkovej abreaktívnej psychoterapie, koučingu, šamanských techník. Vedie kurzy Prechody cez žeravé uhlíky.

Ako sám o sebe hovorí, nie je žiadny guru. Vždy sa zaujímal o výtvarné umenie a trpel pocitom, že nevie kresliť. Časom ale objavil fotografovanie, začal študovať teóriu fotografie, estetiku a históriu umenia. Fotografuje hlavne prírodu, makro a tiež prírodné štruktúry, a to bola jedna z ciest, ktorou sa dostal 
k fraktálom.

Druhá cesta bol záujem o informačné technológie. V tejto oblasti pôsobil ako lektor a privedla ho k práci
s ľudmi a ich rozvoju. Dnes v jeho práci s ľuďmi prevažuje zameranie na osobnostný rozvoj a vzťahy.

A to je tretia cesta k fraktálom. Podľa vedeckých štúdií pozorovanie fraktálov veľmi rýchlo a efektívne znižuje úroveň stresu. Tvorba fraktálov je pre Iva spojením všetkého, čo je pre neho dôležité.

Žije a pracuje v Novej Bani, obvykle ho môžete stretnúť v cukrárni Alžbetka, kde visia aj jeho obrazy. Miluje motorky, dobré jedlo, hudbu a svoju ženu.

Viac o fraktáloch a ďalších aktivitách Iva Janečka sa môžete dozvedieť:
www.fractaleemotions.com
www.nejsem.guru
www.firewalking.cz

 


 

Jana Dekýšová – Podoby vosku

Výstava trvala od 18. 2. – 31. 3. 2022

   

Jana Dekýšová sa narodila v roku 1961. Po maturite celý svoj profesný život pracovala s číslami a zákonmi, ale aj s ľuďmi. Keďže táto práca bola po psychickej stránke dosť vyčerpávajúca, začala hľadať relax, ktorý by jej prečistil mozog a preniesol do stavu vnútornej pohody. A tak úplnou náhodou v roku 2013 na internete objavila video so zaujímavou technikou maľovania voskom, ktorá sa nazýva enkaustika.

Kedže Jana je kreatívna, zvedavá a všetko musí vyskúšať, stalo sa tak aj vtedy. S pomocou starej žehličky a starých detských voskových farbičiekto predsa musela skúsiť! Výsledok bol pre ňu očarujúci. Už vtedy bolo jasné, že toto asi bude „láska na celý život“. Postupom času sa do tohto fantastického sveta plného farieb úplne ponorila, kúpila si špeciálnu žehličku na maľovanie, špeciálne pero a vyhrievaciu dosku a samozrejme, aj kvalitné vosky.

Maľovať ju veľmi bavilo a obrázkov pribúdalo. Bolo to úžasné prenášať svoje pocity do farieb! Časom ju rodina a priatelia presvedčili, aby svoje práce neukrývala doma a predstavila sa verejnosti formou účasti na neprofesionálnych výtvarných súťažiach alebo výstavách. Spätná väzba na jej práce Janu veľmi potešila, a to bol ďalší hnací motor na to, aby pokračovala v tvorbe.

Kreativita stále stúpala, a tak vyskúšala aj iné techniky maľovania. Niekedy v roku 2020 sa začala „pohrávať“ s akrylovou maľbou, väčšinou formou rozlievania a rozfúkavania farieb. Ako sama hovorí: Príbeh obyčajnej ženy, ktorá až vo veku 50+ našla niečo, čo ju v rámci kreativity neskutočne baví. Sama na sebe zistila, že nikdy nie je neskoro niečo začať, niekam sa posúvať.

Enkaustika ju očarila a nachádza v nej nekonečné množstvo výrazových prostriedkov. Je pre ňu relax, oddych, získavanie nových skúseností a experimentovania.

A hlavne, keď je dielko hotové a vydarilo sa, je to neskutočný pokoj v duši.

 


 

Božena Návratová – Môj farebný svet

Výstava trvala od 9.septembra 2021 do 31. januára 2022.

    

pozri si fotky z vernisáže

Božena sa narodila v Jalnej časť Trnavá Hora, kde prežila aj detstvo. Študovala na SPŠE, ale vždy mala bližšie k umeniu, je absolventkou ZUŠv hre na akordeón a výtvarný odbor.
Maľovaniu sa venuje od detstva, zásluhu má na tom jej matka, ktorá tiež pekne kreslila a učiteľ výtvarnej výchovy na ZŠ.
Maľovaniu venuje všetok voľný čas, kreslí ceruzou, maľuje pastelom, akrylom ale najradšej má olejomaľbu. Techniku maľovania najprv študovala samo štúdiom odbornej literatúry, neskôr sa zdokonalila na Univerzite tretieho veku v odbore kresba – maľba.
Svoju tvorbu zdokonaľuje aj na tvorivých dielňach organizovaných Pohronským osvetovým strediskom.
Jej inšpiráciou je všetko navôkol – príroda, rozkvitnutné lúky, lesy, stromy, vysoké hory, potoky i rieky, taktiež zákutia a uličky miest dýchajúcich históriou, nevyhne sa ani maľbe jablka na stole, či váze plnej kvetov.
Má niekoľko ocenení aj zo súťaží. Nemaľuje kvôli oceneniam, baví ju to hlavne vtedy, keď môže urobiť niekomu radosť svojim obrazom.

 


 

Život v lese objektívom Mária Majerčáka

Začínal s makro fotografiou, lenže učarovalo mu wildlife photography
Výstava trvala od 25. júna 2021 do 31. augusta 2021.

Abslovent Súkromnej školy úmeleckého priemyslu v Hodruši – Hámroch sa dostal k fotografovaniu práve na tejto strednej škole úplne náhodou. Neprijali ho totiž na žiadnu školu a výtvarník byť nemohol, pretože nevedel kresliť. Spočiatku chcel prestúpiť na iný odbor, ale po pol roku štúdia ho fotografovanie dostalo. S príchodom prvého fotoaparátu sa do fotografovania zamiloval.

Začínal s makro fotografiou, keď si našetril na prvý objektív začal fotografovať divokú fotografiu (wildlife photography), ktorá mu okamžite učarovala. Venuje sa jej tri a pol roka.

Do súťaží sa veľmi nezapája. Avšak má niekoľko víťaztiev či čestných uznaní v AMFO (Amatérska fotografická súťaž) vďaka jeho učiteľovi Ondrejovi Karnasovi, kvôli ktorému vyplnil registrácie do súťaže. Mário má 19 rokov a pochádza zo Žiliny.

 


 

Peter Škriniar a jeho Návrat do minulosti.

V maľbe a kresbe zobrazuje objekty z Ladomerskej Viesky alebo blízkeho okolia.
Výstava trvala od 10. septembra do 30. novembra 2020.

    • pozri si fotky z vernisáže

Pochádza z Ladomerskej Viesky, neskôr sa presťahoval do neďalekého Žiaru nad Hronom.
Kresbe a maľbe sa venuje od detstva. Už v päťnástich rokoch začal s olejomaľbou, so zameraním na krajinkárstvo. Mal obdobie, kedy sa výtvarnej tvorbe nevenoval. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa na krátku dobu vrátil k výtvarníctvu.

V rokoch 2012 až 2015 absolvoval akadémiu tretieho veku v odbore maľba a kresba. Počas štúdia sa v roku 2013 začal venovať kresbe so zameraním hlavne na Ladomer, kde sa pokúsil zobrazovať už neexistujúce časti obce.

Vytvoril aj niekoľo prác technikou suchého pastelu, aby opäť pokračoval maľbou akrylom a olejomaľbou. V súčasnosti sa venuje maľbe objektov, buď z Ladomerskej Viesky alebo blízkeho okolia (Šášovský hrad, Svätý Kríž – stará časť Žiaru nad Hronom).

Od roku 2016 sa úspešne zúčastňuje regionálneho kola celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálnej výtvarnej tvorby Jarný salón, ktorú organizuje Pohronské osvetové stredisko.
V roku 2016 obsadil vo svojej kategórii 1. miesto s obrazom Dom v Ladomerskom kúte z roku 1949, o rok neskôr získal druhé miesto s kolekciou obrazov, tretie miesto v roku 2018. Jeho diela získali ocenenia aj v posledných dvoch ročníkoch regionálneho kola a zaslúžene boli vystavené na krajskej výstave Výtvarné spektrum v Banskej Bystrici, kde boli taktiež ocenené.

 


 

Jolana Palajová nerada o sebe rozpráva, radšej svoje pocity a videnie sveta vkladá do farieb.

Nahliadli sme do sveta nádherných odtieňov, lúčnych kvetov, morského vánku...
Výstava trvala od 11. júna do 31. augusta 2020.

 

Jolana Palajová je rodáčka z Novej Bane, ktorá žije v Žiari nad Hronom. Maľovaniu sa venuje od detstva. V Novej Bani navštevovala ľudovú školu umenia.
Vyštudovaná agronómka na VŠP v Nitre, sa venuje maľbe zátiší, prírodných scenérií, dedinských zákutí, tiež mestských motívov.
Tomuto koníčku venuje všetok voľný čas. V minulosti sa venovala aj športovej streľbe, v ktorej dosahovala ocenenia, no prevážila záľuba k umeniu.
Zúčastňuje sa takisto výtvarných súťaží, má ocenenia s celoslovenskej a krajskej súťaže Výtvarné spektrum. Absolvovala veľké množstvo sympózií na Slovensku, Srsbsku, Bosne a Hercegovine, Nemecku a na Ukrajine.