Zázraky prírody – Zlatica Smits-Gruber Bílešová

Autorská výstava obrazov

Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Pohronského osvetového strediska,

od 6.5. – 22.6. 2024.

Výstava je sprístupnená každý pracovný deň od 7.00 do 16.00 hod.

pozri si fotky z vernisáže

O autorke

Maliarka pochádzajúca z obce Baďan (okres Banská Štiavnica). Vyštudovala kultúrno-výchovnú prácu, ktorej súčasťou boli dejiny umenia, ktoré jej učarovali. S maľovaním začala pred tridsiatimi rokmi, ale dlho jej záľuba nevydržala. 

Až keď sa dostala do zahraničia, konkrétne do Holandska cnelo sa jej za domovom, slovenská príroda jej veľmi chýbala. Chcela si priblížiť krásy Slovenska a tak znova začala tvoriť počas nostalgických vianočných chvíľ roka 2002. Začínala s maľovaním kvetov a prírodných motívov. 

Prežila zložité životné strasti, ale aj radosti a neprestávala sa pokúšať obrazy ukryté v hlave preniesť na plátno. Vo svojej tvorbe sa vracia najmä ku krásam slovenskej prírody. Jej technika je jednoduchá, ale premyslená. Tri vrstvy olejovej farby na plátne alebo dreve dávajú obrazom plastický vzhľad, ktorý je pre stvárnenie krás prírody azda najvhodnejší. . Svoju lásku k prírode však najrealistickejšie zobrazuje až v zátiší kvetín.

„Maľujem olejom a akrylom, ale skúšala som aj techniku pieskovania. V časoch, keď som ešte žila v Holandsku, krajine tulipánov, som túto techniku používala najmä na zobrazenie viacerých obrazov s tematikou tulipánov. Na mojich obrazoch je zachytená príroda. Väčšinou je to príroda z vysokohorských oblastí našich lesov. Žijem v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov, takže moje námety sú najmä okolité lesy. Občas namaľujem aj obraz historickej časti mesta. Architektúru Banskej Štiavnice si fotím často, aby som neskôr zachytila jej krásu aj na obraze. No najradšej maľujem prírodu a prírodné motívy, aj zvieratá“.

Obraz „Môj život“ opisuje ako odraz jej osobného života. „Tento obraz stvárňuje môj život. Je na ňom môj manžel, ja a moje tri dcéry v podobe stromov. Medzi nami je cesta do budúcna, ktorá sa stráca. Teraz som ju znovu objavila a tento obraz, dalo by sa povedať, som vlastne ja sama“.

Realizované výstavy:

1996 – 2000 Výstavy v kultúrnych centrách miest Sittard a Roermond (Holandsko)

2002 MsKS Levice „Túžba po domove“

2003 MsKS Levice „Krásy Slovenska“

2011 MsKS Levice „Krásy Slovenska“

2013 – 2023 Kultúrny dom obce Baďan a Počúvadlo

 

Informácie: Mgr. Miroslav Hric 0908 288 897, 045/678 13 08

pos.forofilm@gmail.com

fotofilm@osvetaziar.sk

 

Čas a miesto konania

22.06.2024
00:00
Pohronské osvetové stredisko