Miroslava Glejdurová - Kúzlo farieb

Autorská výstava obrazov

Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Pohronského osvetového strediska

od 21.6. - 30.9. 2023

Výstava je sprístupnená každý pracovný deň od 7.00 - 16.00 hod.

O autorke

Miroslava Glejdurová je rodáčka zo Zvolena. Maľovaniu a tvoreniu sa venovala od detstva, kreslila, maľovala len tak pre seba a popritom navštevovala aj vtedajšiu Ľudovú školu umenia.
V dospievajúcom veku sa spolu zo sestrou venovala výrobe šperkov z prírodných materiálov (koža, drevené korálky).

Profesne sa však zasvätila zdravotníckym povolaniam. Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu odbor zdravotná sestra, neskôr pokračovala v štúdiu a dopracovala sa na rehabilitačnú pracovníčku a fyzioterapeutku.

Svoj pozitívny vzťah k umeniu a kreatívnej tvorbe využila aj pri svojom povolaní, pri práci na oddelení ergoterapie v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Viedla pacientov pri tvorbe v rôznych dielňach zameraných na grafiku, tkáčstvo, keramiku, kožiarstvo, kde sa sama priučila aj týmto technikám. Najviac ju zaujala keramická dielňa, naučila sa pracovať s hlinou s glazúrami, točiť na hrnčiarskom kruhu, odlievať hlinené výrobky a vyrábať formy. Pribudlo maľovanie na sklo, vyrábala obrázky na sklo, maľované sklenené poháre a závesné dekorácie.

Lenže po rokoch sa umeniu prestala venovať. Až v roku 2018 Miroslavu priviedli k maľovaniu zdravotné problémy. Tentokrát začala maľovať s akrylovými farbami, sama sa učila rôzne techniky
a postupy tvorby. Tie vydarenejšie maľby darovala alebo predala. Postupne zaznamenávala pozitívnu odozvu na jej výtvarné práce, čo ju povzbudzovalo k ďalšej tvorbe. Vytvorila množstvo obrazov rôznymi technikami, inšpirovala sa vlastnými predstavami alebo vytvárala niečo podobné čo našla na stránkach internetu.

Ako sama hovorí: Som len amatér, ktorý sa baví maľovaním a túto záľubu do veľkej miery mám ako čistič hlavy. Nemá nejako jasne vyhradený štýl, stále skúša a po troške sa posúva. Preto aj názov výstavy nesie názvov Kúzlo farieb. Vystavené obrazy sú maľované na plátne akrylovými farbami, kde je použitá technika maľby spojená so špachtľou a kombinovanými technikami.

 

info: Mgr. Miroslav Hric 0908 288 897, 045/678 13 08 

pos.fotofilm@gmail.com fotofilm@osvetaziar.sk

 

Čas a miesto konania