Dnes je 15.01.2021, meniny má Dobroslav.

Vzdelávanie

vytlačiť

Národné osvetové centrum organizovalo 11. ročník celoslovenskej súťaže Slovenská kronika 2020.

Ďakujeme všetkým zúčastneným, vážime si každú jednu prihlásenú súťažnú prácu a víťazom srdečne gratulujeme!

 

Všetky dôležité informácie nájdete na webe NOC:

 

 
 

 
 
 

OSOBNOSTI NÁŠHO REGIÓNU
vedomostný kvíz 

V okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica pôsobili rôzne významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj kultúry a umenia. Pohronské osvetové stredisko sa snaží o zachovanie ich cenného posolstva a symbolicky pokračuje v ich kultúrnej činnosti práve organizovaním mnohých podujatí na ich počesť. Viete, o ktoré osobnosti a podujatia ide? V našom vedomostnom kvíze sa to dozviete ;)
 

kvíz Osobnosti nášho regiónu

 


V tomto roku si pripomíname 75 rokov od konca druhej svetovej vojny.

Pripravili sme pre vás kvíz, svoje znalosti si preverte TU.

Kapituláciou fašistického Nemecka sa skončila takmer šesťročná neutíchajúca vojna, ktorá sa do dejín zapísala brutálnymi vraždami, genocídou a desiatkami miliónov zbytočných obetí. Koniec vojny, ktorá výrazne zasiahla aj územie Slovenska a do našich dejín zapísala utrpenie, smrť nevinných ľudí, strach...

Druhá svetová vojna zostane smutnou súčasťou našich dejín. Svet je neustále v nejakom vojnovom konflikte a preto by sme si deň víťazstva nad fašizmom mali stále pripomínať. Pripomeňme si ukončenie vojnového konfliktu, ktorý navždy poznačil budúcnosť všetkých ľudí žijúcich v obciach na Slovensku, v Európe i na celom svete.

Čo priniesla vojna?

Druhá svetová vojna je najväčšou tragédiou ľudských dejín nielen počtom takmer 60 miliónov obetí, ale aj svojim charakterom a krutosťou.

Druhá svetová vojna je príbehom miliónov zmarených životov vojakov a civilistov, príbehom pokusu o vyvraždenie národov, či príbehom prvého použitia atómových zbraní proti civilistom.

Druhá svetová vojna zostane najničivejším konfliktom v histórii. Stála najviac peňazí, poškodila najviac majetku, zabila najviac ľudí a spôsobila najväčšie zmeny v mnohých oblastiach ako akákoľvek iná vojna v histórii.

Druhá svetová vojna je aj celkom odlišným príbehom – príbehom ľudskosti a odvahy. Pripomeňme si, že padlí vojaci, často krát mladší ako dvadsať rokov, mali svoje sny, ktoré už nikdy nenaplnili. Zanechali tu svoje matky, ženy a deti, ktoré už nikdy nemohli objať.

75 rokov bez vojnového konfliktu v našom kúte Európy je možno dlhá doba pre nás – ľudí, ale 75 rokov bez vojen je krátka doba pre históriu národa. Buďme preto vďační za to, že sa môžeme tešiť z mierového pokoja a zo slobody, ktorú máme. A predovšetkým, žime tak, aby si naši potomkovia nemuseli pripomínať nové, nezmyselné obete vojny.

 

 
Regionálny bádateľ – VYHODNOTENIE SÚŤAŽE

I. časť – vedomostný kvíz

Všetci bádatelia, ktorí dosiahli v kvíze plný počet získavajú diplom Regionálneho bádateľa – EXPERT. Ostatní zapojení, ktorí mali tiež skvelé bodovanie a získali viac ako polovicu bodov, dostanú diplom Regionálneho bádateľa – ZNALEC. Diplomy budú zaslané na mail.

II. časť – návrh vlastného erbu

Všetky zaslané návrhy erbov boli skutočne originálne. Porota zo zamestnancov POS vybrala najlepšie návrhy erbov, ktoré budú ocenené. Ocenených kontaktujeme mailom.

Ocenení autori vlastných erbov:

  1. Šouc Kristián 
  2. GlezgoKovalický Peter 
  3. Krátky Daniel 

Galériu návrhov vlastných erbov si môžete pozrieť: TU

Do kvízu sa zapojilo 33 bádateľov a návrh vlastného erbu nám zaslalo 17 žiakov.

Úspešným bádateľom a oceneným autorom erbov srdečne gratulujeme a vyjadrujeme poďakovanie všetkým, ktorí sa zapojili do súťaže!

 

 OsvetaZiar na Facebooku