Jožko Fľak, super žiak

komiksy a karikatúry
 
Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Pohronského osvetového strediska
od 16. 1. do 31. 3. 2023.
Dostupná každý pracovný deň od 7.00 - 16.00 h.
 
 
BRUNO HORECKÝ 

Slovenský karikaturista, ilustrátor, pedagóg, šéfredaktor a zostavovateľ zábavného mesačníka Fľak.
Narodil sa 16.októbra 1966 V Martine.
Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako jedenásť ročný v časopise Život. Od svojich 15 rokov sa zúčastňoval na výstavách kresleného humoru a satiry a na mnohých získal aj ocenenia. Prvá výstava, ktorej sa zúčastnil, bola v roku 1982 v Novom Meste nad Váhom (Novomestský osteň). Samostatných výstav mal niekoľko desiatok, najväčšiu v roku 2016 v Turčianskej galérii v Martine na  Oslave karikatúry, pri príležitosti jeho životného jubilea a jeho karikatúrnej tvorby. 
Po nežnej revolúcii po roku 1989 tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených v slovenských aj zahraničných médiách. Bruno Horecký ilustroval a karikoval 22 kníh pre deti a dospelých.
V spolupráci s mestom Martin BH zostavuje a ilustruje záchranársky časopis Martinský Fľak a záchranár, zameraný na prevenciu úrazovosti detí a na dopravnú výchovu.
Karikaturistu Bruna Horeckého najviac preslávil jeho prvorodený syn - kreslený komiksový hrdina s veľkým nosom so siedmimi pehami a siedmimi vlasmi na hlave. Prvého apríla 1992 sa narodil v týždenníku Nedeľná Pravda JOŽKO FĽAK – super žiak. Počas 8 rokov bolo uverejnených jeho 400 krátkych komiksových stripov. Na základe popularity vznikol v decembri 1998 celoslovenský zábavný mesačník pre deti od 0 do 99 rokov – FĽAK.
Odvtedy vychádza Fľak nepretržite. Okrem najpopulárnejšieho celostránkového komiksu Jožko Fľak - super žiak obsah tvoria ďalšie obľúbené komiksy: Jožko Fľak- superzáchranár, Jožove fľakoviny, Detektív Fľakaču a Fľakopsiny, obľúbené rubriky: Fľakoviny, Dežolamohlavy, Lupohľadačky, Recepty Hanky Tučnianky, Bendžotesta iné.

Motto BH: Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!

 
Kontakt: Mgr. Miroslav Hric 0908 288 897 pos.fotofilm@gmail.com
 

Čas a miesto konania