Čo to za veselie

Čriepky z ľudovej klenotnice - ČO TO ZA VESELIE

Svadba vždy bola a stále je dôležitou životnou udalosťou.
Práve preto je slovenský folklór bohatý na svadobné obyčaje sprevádzané piesňami, ktoré  mali miesto v jednotlivých etapách prípravy svadby – pri odobierke, svadobnom obrade, či čepčení. Najkrajšie svadobné zvyky najmä z oblasti Horehronia nám prinesie ženská spevácka skupina Trnki a ľudová hudba Jána Maka. 

Ženská spevácka skupina Trnki vznikla v roku 2004 a jej väčšinu tvoria rodáčky z Horehronia. Pôsobí pri Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici pod vedením Tatiany Salajovej. Trnki spracovávajú a interpretujú hudobno-spevný materiál obcí s tradíciou viachlasného spevu, predovšetkým regiónu Horehronia, Gemera a Spiša so snahou zachovávať tradičné postupy pri tvorbe a vo vedení jednotlivých hlasov. Trnki sú známe na mnohých folklórnych podujatiach na Slovensku a vystupovali aj v Belgicku. Spolupracujú s world music kapelou BANDA z Bratislavy. Spoločne sú autormi dvoch populárnych  hitov Nadeja (Jak nam tu počalo) a balady Paše Janik Kone.  Pravidelne ich sprevádza ľudová hudba Jána Maka z Banskej Bystrice.

Sú nositeľkami Zvláštnej ceny medzinárodnej súťaže Grand prix Svetozára Stračinu za rok 2007 (cyklus piesni Do kolesa z Vernára) a s nahrávkou Svadobné piesne zo Šumiaca sa dostali do kategórie „najlepšia kolekcia nahrávok“, do prvej sedmičky celkového rebríčka a odniesli si Zvláštnu cenu za rok 2013.

Ľudová hudba Jána Maka z Banskej Bystrice uchováva a šíri ľudové umenie, najmä z regiónu Horehronie. Ide o rodinnú kapelu nadväzujúcu na tradíciu sláčikových kapiel minulého storočia v regióne Horehronie, pôsobia v pôvodnom obsadení (primáš, sekund, kontra violová, kontrabas a cimbal), čo je v súčasnosti na Horehroní skôr zriedkavé ako bežné. Kapela je výnimočná tým, že predstavuje prácu členov rodiny, ktorá významným spôsobom prispieva k zachovávaniu horehronských hudobných tradícií. V roku 2018 vydali svoje prvé CD. Súčasťou CD je aj ženská spevácka skupina Trnki z Banskej Bystrice a mužská spevácka skupina Pohoreľski chlopi, s ktorými Ľudová hudba Jána Maka pravidelne spolupracuje.

Vstupné 5 €


Lístky si je možné zakúpiť v pracovných dňoch od 7:00 do 15:00 v Pohronskom osvetovom stredisku, alebo 20 minút pred začatím podujatia. 

 

 

Čas a miesto konania