Dnes je 23.10.2018, meniny má Alojzia.

Zabudnuté remeslá – ornament výšivka krivou ihlou

Ďalším pokračovaním Zabudnutých remesiel bude 3 hodinový workshop ornament - výšivka krivou ihlou. Ukážeme si, a naučíme sa ako sa pracuje s krivou ihlou, lektorkou nám bude skúsená výšivkárka Gitka Javorská z Podhoria.

26. 10. 2018 o 17.00 - 20.00 v priestoroch POS v Žiari nad Hronom. 

stiahni si prihlášku

účastnícky poplatok: 1€

Záväzné prihlášky posielajte najneskôr do 23. 10. 2018 
elektronicky na pos.remesla@gmail.com alebo poštou 
na Pohronské osvetové stredisko, Dukelských hrdinov 21, 965 01 Žiar nad Hronom.

POS zabezpečí priadzu, plátno, krivú ihlu, drevený rám na napnutie, podklady ornamentov regiónu Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica.


Krivá ihla je háčik s ostrým hrotom osadený do rúčky. Používa sa na vyšívanie krojov a doplnkov hlavne z oblasti Podpoľania. Ornament a výšivka ako taká ožíva a stáva sa znova našou súčasťou.
Pri vyšívaní sa priadza prevlieka ihlou cez látku do radu retiazok (retiazkovým stehom). Zo spodnej strany sa priadza zachytí a ihlou vytiahne na vrchnú stranu. Pri vyšívaní výšivky je vzor predkreslený na látke, ktorá je napnutá v drevenom ráme. Vyšíva sa na plátno alebo zamat.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Čas a miesto konania

26.10.201817:00
'
 OsvetaZiar na Facebooku

Odporúčame

Enkaustika - alchýmia farieb a tvarov

Rôzne

Poďte s nami objaviť starovekú výtvarnú techniku enkaustika na našom celodennom workshope. Úžasne tvorivé maľovanie horúcim voskom, krásnymi farbami ...

Zabudnuté remeslá – ornament výšivka krivou ihlou

Rôzne

Ďalším pokračovaním Zabudnutých remesiel bude 3 hodinový workshop ornament - výšivka krivou ihlou. Ukážeme si, a naučíme sa ...