Dnes je 23.02.2019, meniny má Roman(a).

Zabudnuté remeslá – ornament výšivka krivou ihlou

Ďalším pokračovaním Zabudnutých remesiel bude 3 hodinový workshop ornament - výšivka krivou ihlou. Ukážeme si, a naučíme sa ako sa pracuje s krivou ihlou, lektorkou nám bude skúsená výšivkárka Gitka Javorská z Podhoria.

26. 10. 2018 o 17.00 - 20.00 v priestoroch POS v Žiari nad Hronom. 

stiahni si prihlášku

účastnícky poplatok: 1€

Záväzné prihlášky posielajte najneskôr do 23. 10. 2018 
elektronicky na pos.remesla@gmail.com alebo poštou 
na Pohronské osvetové stredisko, Dukelských hrdinov 21, 965 01 Žiar nad Hronom.

POS zabezpečí priadzu, plátno, krivú ihlu, drevený rám na napnutie, podklady ornamentov regiónu Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica.


Krivá ihla je háčik s ostrým hrotom osadený do rúčky. Používa sa na vyšívanie krojov a doplnkov hlavne z oblasti Podpoľania. Ornament a výšivka ako taká ožíva a stáva sa znova našou súčasťou.
Pri vyšívaní sa priadza prevlieka ihlou cez látku do radu retiazok (retiazkovým stehom). Zo spodnej strany sa priadza zachytí a ihlou vytiahne na vrchnú stranu. Pri vyšívaní výšivky je vzor predkreslený na látke, ktorá je napnutá v drevenom ráme. Vyšíva sa na plátno alebo zamat.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 OsvetaZiar na Facebooku

Dnes

Odporúčame

Červené jabĺčko

Folklór

Veľa detí, krásne ľudové piesne ... To všetko budete môcť vidieť a počuť 12. 3. 2019 o ...

Deň tanca 2019

Rôzne

  „Jediným cieľom tanca je tanec.“ — Maurice Béjart   DEŇ TANCA regionálne kolo súťažného festivalu moderného a módneho tanca 26. ...

Zabudnuté remeslá – oživené krosná

Vzdelávanie

Zabudnuté remeslá - oživené krosná 2019 V rámci oživovania so zámerom zachovať naše kultúrne dedičstvo, sme sa rozhodli umožniť ...