Dnes je 03.03.2021, meniny má Bohumil/Bohumila.

Tradičné a súčasné remeslá

vytlačiť

Cieľ a poslanie

Poslaním školy tradičných a súčasných remesiel je zvyšovať záujem o záujmovú umeleckú činnosť. Zachovávať tradície a naše kultúrne dedičstvo prostredníctvom tvorivých dielní, naučiť návštevníka vnímať remeselnú a tvorivú činnosť ako súčasť nášho života v pretechnizovanej dobe. Taktiež sa naučiť tráviť svoj voľný čas tvorivou činnosťou, pri ktorej sa osvojuje nie len umelecké cítenie a remeselná zručnosť, ale i jemná motorika, sústredenie a presnosť pri práci. Naším cieľom je naučiť tradičné a nové remeselné techniky návštevníka dielní a odovzdať skúsenosti ľudových remeselníkov nášho kraja novej generácii.

 


Ornament

Iný kraj, iný kroj.

V každom kúte Slovenska, v každom regióne, či dokonca v každej obci nachádzame jedinečné ornamenty a vzory. Každý z nich je originálny a krásny. Naši predkovia si ozdobovali predmety dennej potreby, džbány, hrnčeky, vyrezávali ornamenty do dreva a vyšívali si odev. Výšivky na odevoch, či maľby na domoch neslúžili len ako ozdoba, ale spočiatku mali najmä ochrannú funkciu, pretože niektorým symbolom sa pripisovala ochranná moc... viac sa dočítate tu.

 

 


Výroba Morenky

Pre priblíženie jarných a veľkonočných tradícií sme pripravili video návod ako si vyrobiť dekoráciu npr. do kvetináča. Výroba je jednoduchá.

 

 

 OsvetaZiar na Facebooku