Dnes je 27.09.2021, meniny má Cyprián.

Folklórna skupina Prenčovan – 45. výročie svojho pôsobenia

14.07.2021 09:08:15 | vytlačiť
Folklórna skupina Prenčovan – 45. výročie svojho pôsobenia

Folklórna skupina Prenčovan z obce Prenčov,
oslavuje v roku 2021 jubileum – 45. výročie svojho pôsobenia.

Vznik FSk Prenčovan sa oficiálne spája s poslednou júnovou sobotou 1976, teda s 1. ročníkom Pohronských folklórnych slávností na Podhorí. Tomu však predchádzalo vznik Zborov pre občianske záležitosti pri Miestnom národnom výbore v Prenčove a potreba kultúrno spoločenských vystúpení pri rôznych slávnostných príležitostiach. Neskôr Okresné osvetové stredisko v Žiari nad Hronom prišlo s návrhom organizovať folklórne slávnosti a v Prenčove sa začalo so zbieraním regionálnych piesní a tradícií, navštevovali sa najstaršie ženy a muži v obci. Na zbieraní materiálu sa podieľali hlavne Mária Šlauková a Vilma Brnáková. Folklórna skupina až do dnes zozbierala od miestnych obyvateľov nie len množstvo piesní a zvykov, ale aj ľudové oblečenie, ktoré má viac ako 150 rokov. Táto bohatá zbierka historického odevu zahŕňa predvojnové plátené, farbiarske a súkenné oblečenie mužské a ženské, plátenné mužské gaty, košele, zástery, krátke oplecká rubáče, vytkávané stánky, širice a kabaničky, kabátce a kožušky, odevy z medzivojnového a povojnového obdobia, keď sa začali nosiť rajtky, brokátové sukne, prusľaky a kamizole. V origináli majú zachovaný aj svadobný kroj predvojnovej plátenej, medzivojnovej brokátovej a povojnovej nevesty, ktorá už mala k parte pripevnený závoj a brokátovú kamizoľu. Podľa starých originálov majú ušité košele, oplecká, kabáty, sukne kašmírové aj brokátové, zástery, širice, kabanice a čepce. Folklórna skupina vlastní aj originálnu zbierku vyrezávaných praslíc a vretien. 

Folklórny kolektív spolu s detskou folklórnou zložkou, DFS Širinka, má približne 50 aktívnych členov.

Na prvých folklórnych slávnostiach spevácka skupina žien vystupovala len s piesňami. Úplne neznáme a veľmi pekné piesne z Prenčova sa zapáčili divákom, ale aj metodičkám okresného osvetového strediska a spevácka skupina si s nimi získavala veľmi dobré meno.

Postupne začali okrem piesňového materiálu spracovávať aj zvykoslovie. Veľmi dôležitým rokom bol pre folklórnu skupinu rok 1996. Vtedy sa začal pripravovať kultúrny program k 730. výročiu prvej písomnej zmienky o obci. Ten bol pripravený aj za účasti mužov. Neskôr bola skupina rozšírená o mladých chlapcov a dievčatá a začalo sa aj s nácvikom tancov. Vedúcim dedinskej folklórnej skupiny sa stal Pavol Šlauka. Scénické obrazy k vystúpeniam pripravovala Anna Kriegerová, ktorá je od roku 2005 aj vedúcou FSk. Za roky svojho pôsobenia spracovala FSk Prenčovan pásma: Priadky, Jarné hry, Sadenie stromčekov, Čakanie na Mikuláša, Páračky, Tepanie konopí, Varenie ľekváru, Oberanie jabĺk, Zaklínanie studničiek, Lúpanie sliviek, Ondrejovské zvyky, Jánske zvyky, Mamľasy na svadbe, Na prenčovskej svadbe, Súdenia záletného kohúta, Fašiang a chodenia s ražní, Na jarmoku, Na muziky, Prehliadka krojov, Svadba pod Sitnom, Jeseň pod Sitnom, Vítame hostí pod Sitnom, Z Prenčovských truhlíc, Po zeľenej trávičky, Sedliak son je ľúbin poľe, vien robiť, atď.

Folklórna skupina nevynechala ani jedny folklórne slávnosti, festivaly a prehliadky organizované Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom. Účinkovali v rámci mnohých festivalov, ako napr. na Hontianskej paráde v Hrušove, na festivale v Heľpe, pravidelne účinkujú a podieľajú sa na príprave Podsitnianskych dní hojnosti v Prenčove, zúčastnili sa Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, sú neodmysliteľnou súčasťou dedinských osláv, svadieb, trhov, ako aj rôznych komerčných vystúpení v širokom okolí, kde prezentujú tradičný odev a ľudový folklór z pod Sitna. V roku 2011 dostali príležitosť účinkovať v rámci programu Silvestrovskej Kapury.

Od roku 2008 sa FSk Prenčovan zúčastňovala regionálnych a krajských postupových prehliadok, kde získali množstvo ocenení, no ten najväčší úspech prišiel 27.9.2015 na krajskej prehliadke Nositelia tradícií v Dobrej Nive, kde boli zaradení v zlatom pásme.

Počas svojho pôsobenia FSk Prenčovan nahrala štyri hudobné nosiče:

  • 2001 spolu s ľudovou hudbou Štálanka „Ozveny Prenčovského chotára"
  • 2006 na počesť svojho dlhoročného vedúceho Pavla Šlauku s ľudovou Hudbou JAVOR z Novej Bane
    „Ozveny Prenčovského chotára I"
  • 2011 s ľudovou hudbou TISOVNÍK, a primášom Ondrejom Molotom „Ozveny"
  • 2016 s ľudovou hudbou Dominika Václava z Detvy.

K jubileu prajeme Folklórnej skupine Prenčovan veľa tvorivých síl a kreatívnych nápadov pri spracovávaní už objavených pokladov z obce a tiež veľa nových možností na objavenie ešte nepoznaného.

 

Foto: Archív POS ZH, archív FSk Prenčovan
Spracovala: Mgr. Judita Frantová, samostatná odborná zamestnankyňa POS ZH


Novinky

14.09.2021 12:35:26

Božena Návratová – Môj farebný svet

Božena Návratová – Môj farebný svet autorská výstava Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Pohronského osvetového ...

13.08.2021 08:43:16

Detský folklórny súbor Novobanček – 20. výročie svojho pôsobenia

Detský folklórny súbor Novobanček z Novej Bane, ktorý oslavuje v roku 2021 jubileum – 20. ...

10.08.2021 12:01:02

Detský folklórny súbor Úsmev – 55. výročie svojho pôsobenia

Detský folklórny súbor Úsmev z obce Hodruša Hámre oslavuje 25.10.2021 jubileum – 55. výročie svojho ...

04.08.2021 08:56:58

Folklórna skupina Pohronka – 5. výročie svojho pôsobenia

Folklórna skupina Pohronka z obce Šášovské Podhradie, oslavuje v roku 2021 jubileum – 5. výročie ...

26.07.2021 11:41:42

Folklórny súbor Podhorčan – 45. výročie svojho pôsobenia

Folklórny súbor Podhorčan z obce Podhorie, oslavuje v roku 2021 jubileum – 45. výročie svojho ...

12.03.2021 12:58:51

Ornament

Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja vydalo v roku ...

 OsvetaZiar na Facebooku

Odporúčame

Paleta tvorivosti - akvarel ako pocit

Vzdelávanie

AKVAREL AKO POCIT ... výrazový prostriedok, jeho charakter, základy, technika, materiál, podklady, farby a význam v umení TVORIVÉ ...

Keramika pre začiatočníkov

Vzdelávanie

Na kurze sa oboznámite s hlinou a jej vlastnosťami, so spracovaním hliny, naučíte sa centrovať a točiť na ...

Melekova Divadelná Nová Baňa 2021

Divadlo

Pozývame vás na 45. ročník Melekovej Divadelnej Novej Bane Festival a regionálna postupová súťažná prehliadka neprofesionálneho divadla a divadla ...